Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 23.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívNežná revolúcia

Rok 1989 bol prelomovým rokom na celom území našej republiky. 17.novembra sa v Prahe konala manifestácia študentov za zvrhnutie komunizmu a za demokratická slobodný štát. Študenti manifestovali pokojne, avšak poriadková služba polície použila proti študentom neprimeraný zákrok a manifestáciu sa snažila potlačiť vodnými delami, obuškami a rozháňaním študentov. Manifestácia mala neuveriteľný ohlas u všetkých občanov, študentov v prvom rade podporili umelci – herci, speváci. Poriadali sa rôzne mítingy hádam vo všetkých mestách republiky. Na tribúnach rečnili nielen zástupcovia študentov, kultúrneho života ale aj bývalí disidenti / ľudia odsúdený za svoje zmýšľanie proti komunistickému režimu /. Ako prvá vznikla organizácia – Verejnosť proti násiliu / na Slovensku / a Občianske fórum / v Čechách /. Verejnosť proti násiliu /VPN/ vznikla aj u nás. Na obecných mítingoch sa vítala zmena na politickom poli, ostro sa kritizovala náboženská nesloboda . V novembri boli voľby novej federálnej vlády, na čelo štátu bol zvolený Václav Havel. V roku 1990 sa v obciach a mestách zakladajú nové politické strany a hnutia. Vývoj udalostí priniesol zásadné zmeny v štátnom, politickom aj hospodárskom živote. Revolúciou sa skončila mnohoročná diktatúra komunistickej strany .Vláda robila prvé kroky k trhovému hospodárstvu krajiny. Občania žiadali odchod vojsk Sovietskej armády z celého územia našej vlasti.

Rôzne politické zmeny zapríčinili vyhlásenie volieb v dňoch 23. a 24. 11. 1990. V rámci predvolebnej kampane boli politické strany a hnutia vyzvané na predloženie svojich kandidátov na starostu a členov zastupiteľstva. Za predsedu MNV bol zvolený opäť Ján Lauko, za podpredsedu Alfonz Kubala.
V roku 1991 nastala v krajine úplná sloboda slova a prejavu, sloboda zhromažďovania, slobodný náboženský život. Máme demokratický štát a začíname budovať jeho hospodársky systém. Od januára sú zrušené miestne národné výbory a vznikajú obecné úrady na čele so starostom. V obci sa 18.5. konali nové voľby starostu obce, pretože Ján Lauko z funkcie odstúpil. Za starostu obce bol zvolený Tibor Kubala.


autor : zdroj - Liskovská pamätnica
dátum vloženia : 16.02.2005
počet prístupov: 3760späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®