Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 23.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívrok 1949

Dokončila sa stavba poschodovej 6 – triednej školy s bytom pre riaditeľa a školníka. V obci sa vybudovala druhá železničná koľaj „ Trať družby “. V júli sa založila miestna osvetová beseda. V letných mesiacoch sa za Váhom zriadilo letisko pre motorové aj bezmotorové lietadlá. V septembri sa zrušil obecný bubeník a zriadil sa obecný rozhlas. V jesenných mesiacoch sa v Gulejovie dome zriadila obecná knižnica. V decembri bol menovaný nový národný výbor, predsedom sa stal Štefan Dvorský Slimák.
História rodiny Gulejovcov, ako ju napísali dve sestry:Albína Kubalová r.Jurgošová 82 r., Helena Štrbinová, r.Jurgošová 80 ročná.

V roku 1938 sa stal Jozef Gulej starostom, r.1939 komisárom. V roku 1941 spolu s vdp. dekanom Bugárom uvažovali o stavbe školy na mieste kde bola obecná krčma. Ale pre financie sa začala stavať v r.1943. Súčasťou školy mali byť už splachovacie záchody, v tom čase v celom Liptove sa stavali drevené záchody mimo budovy. Dal zregulovať cez dedinu jarok, zavidol elektriku, dal vysadiť pod stráňou ovocné stromky. Za to , že nepodpísal do družstva ho zavreli, syna Jozefa Guleja vyhodili pred maturitou z Gymnázia a celú rodinu vyviezli do Topolníkov okr.Čalov. Manželku Júliu r. Šebanovú vzali na sanitke, lebo bola po operácii na ženské veci. A do nákladného auta zobrali čo sa vmestilo a ostatok, tiež ako kôň, krava, sviňa, prasce zobralo JRD.
Jozef Gulej zomrel 26.1.1956, jeho manželka Júlia zomrela 22.5.1956.


autor : zdroj - Liskovská pamätnica
dátum vloženia : 16.02.2005
počet prístupov: 3678späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®