Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 20.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívObecná heraldika

fotografie

Najstaršie pečatidlo Liskovej pochádza z konca 17. storočia a je kópiou staršieho pečatidla zo začiatku 16. storočia. V barokovom štíte je na pažiti lemeš a kostolík.
Kruhopis je latinský : SIGILLVM . PAGI . LISKOVA, priemer 25 mm. Toto pečatidlo dokumentuje vyspelú administratívnu činnosť obce už v období 17. storočia. Keďže obec nemala svätca ako cirkevného patróna, do znaku si zvolila obraz kostolíka, ktorý bol po stáročia nepochybne jej dominantou.
V Liptove sa motív kostolíka vyskytuje len v pečatidle Podturne a Liskovej. Zhodou okolností ide v obidvoch prípadoch o dnes už zaniknuté stavby. Motív lemeša mal vyjadrovať hlavné zamestnanie obyvateľov Liskovej - poľnohospodárstvo.
Celkovo bol pečatný obraz najstaršieho liskovského pečatidla zrejme prispôsobený známemu výroku „ora et labora“ (modli sa a pracuj).

V roku 1804 došlo k renovácii staršieho pečatidla, pretože pôvodné razidlo bolo znehodnotené používaním. V strede pečatného poľa je rovnaký pečatný obraz, kruhopis je latinský : COMMUNITATIS LISKOVA . 1804.
Aj keď väčšina liptovských obcí na prelome 19. a 20. storočia zaradila do používania nové pečatidlá a pečiatky bez pečatného znaku, Lisková zaradila do pečatného poľa novej pečiatky realistický obraz kostolíka (bez lemeša) a maďarským kruhopisom : LISKÓFALU KÖZSZÉG PECSÉTJE, priemer 35 mm.
V 40-tych rokoch sa používala pečiatka s podobným obrazom kostolíka v pečatnom poli a kruhopisom : OBEC LISKOVÁ . ŽUPA TATRANSKÁ, priemer 35 mm.
Obraz kostolíka bol z pečiatky definitívne vylúčený až po roku 1945.

Súčasný erb obce je vytvorený podľa najstaršieho pečatidla a tvorí ho na zelenej pažiti v modrom poli vľavo strieborný kostolík so zlatou strechou, zlatým krížom a vežičkou so zlatou cibuľovitou strechou zakončenou zlatým dvojitým krížom. Vpravo vedľa od kostolíka je strieborná silueta lemeša s rovnakou výškou ako veža kostolíka.
Nový erb obce bol schválený Heraldickou komisiou pri Ministerstve vnútra SR v roku 2000.


autor : Heraldická komisia
dátum vloženia : 31.07.2007
počet prístupov: 9734


Fotografie
klikni pre zväčšenie


Obecný erb.

klikni pre zväčšenie


Obecná vlajka.

klikni pre zväčšenie


Najstaršie pečatidlo z konca 17. storočia je kópiou staršieho pečatidla zo začiatku 16. storočia.


klikni pre zväčšenie


Pečatidlo na prelome 19. a 20. storočia s realistickým obrazom kostolíka bez lemeša.
späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®