Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 21.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívKrížová cesta.

Sen mnohých Liskovcov bol postaviť v lokalite nad jaskyňou krížovú cestu, ako vďaku, že počas II. Svetovej vojny Sedembolestná Panna Mária držala ochrannú ruku nad Liskovou a jej okolím a ochránila dedinu od zničenia. Je tomu vyše 60 rokov a teraz sa ich sen naplnil.
V roku 2009 náš rodák p. Juraj Piroh a bývalý starosta Ján Lauko mali veľkú zásluhu na postavení dvoch kaplniek nad Liskovou. Jedna je veľká so sochou Panny Márie v nadprirodzenej veľkosti, druhá malá ako poďakovanie za dar života. Medzi tieto dve kaplnky sme sa rozhodli osadiť pevné zastavenia krížovej cesty. S myšlienkou prišiel p. Juraj Piroh, ktorý zabezpečil aj mramorové kríže, tabulu z nápisom „ Liskovská krížová cesta“ zabezpečil p. Anton Vierik ml. Na dovoze krížov sa podieľal p. Branislav Kubala. O realizáciu a postavenie aj so stavebnými úpravami sa postaral p. Jozef Roštek a veriaci z Liskovej. Bez povolenia by to nešlo. Tieto zabezpečil starosta obce Ing, Jozef Murina za pomoci starostu z Martinčeka p. Mariána Lauku. Ani sponzori neostali bokom. p. Igor Pudiš daroval jakel, p. Ľuboš Bančej ho pozváral, p. Peter Šrobár ho dal galvanizovať, pozinkovať a p. Štefan Švárny urobil konečné dôležité úpravy. O betón z dovozom sa postaral p. Jozef Kubala, bežnú dopravu zabezpečoval pracovník obecného úradu p. Ľubomír Bartek. Finančnú pomoc poskytol aj liskovský spevokol. O poriadok sa postarala organizácia ZPCCH. Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie bola krížová cesta posvätená. Posvätenie vykonal vdp. Stanislav Culka za pomoci kaplána z Likavky vdp. Štefana Machaja. Nakoniec sa pri hornej kaplnke konala slávnostná svätá omša, ktorej sa zúčastnili nielen veriaci z Liskovej ale aj zo susednej obce Martinček a širokého okolia.
Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii tohto diela a prispeli svojou prácou.
Verím, že v budúcnosti bude krížová cesta slúžiť nielen na zviditeľnenie našej obce, ale hlavne na duchovné posilnenie našich veriacich.

fotogaléria 1

fotogaléria 2


autor : Jozef Roštek
dátum vloženia : 23.09.2011
počet prístupov: 1549späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®