Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 06.12.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívFašiangové karnevaly detí a pochovávanie basy.

5. februára - v poslednú fašiangovú sobotu sa vo vyzdobenej sále kultúrneho domu Lisková o 15,oo hodine za veľkej radosti detí začal karneval najmenších detí nielen z materskej školy, ale aj tých ostatných. Prišli nedočkavé v sprievode rodičov, starých rodičov a tešili sa, aké sú krásne zamaskované. Princezné, víly, rôzne zvieratká, piráti, šašovia a iné všakovaké masky od výmyslu sveta hneď zaplnili sálu a dali sa do spoločného tanca. Nedalo sa určiť, ktorá je najkrajšia, preto všetky deti dostali ako odmenu dobošku. Nechýbal ani čaj na uhasenie smädu a párky, lebo pri tanci veru všetci poriadne vyhladli. Od 17,oo hodiny začali prichádzať žiaci základnej školy. Ich najlepšie masky boli ocenené. Dobre sa bavili aj zamaskované pani učiteľky. Dobrá hudba DJ Tima zábavu a tanec gradovala.
Blížila sa 21,oo hodina a vo vestibule sa začali schádzať hasiči, rôzne masky, ba aj páni farári, aby nám predviedli fašiangové pochovávanie basy– kedy sa basa symbolicky oplače a pochová, aby po 40 pôstnych dňoch opäť začala rezko vyhrávať a zabávať nás. A tá už ležala na márach a lúčila sa s veselou nôtou. „Smútočný sprievod“ vošiel do sály a začal sa program. Basu oplakali, obvinili, že málo hrala a potom po obradoch pochovali.
Tento starý ľudový zvyk po mnohých rokoch u nás obnovil p. Jozef Roštek a p. Tibor Kubala. Tí, čo na program prišli určite neobanovali, pretože bol veľmi pekný. Po ňom sa ešte posledný krát mohli pozabávať a vytancovať. A mnohí sa veselo zabávali až do rána.

fotogaléria - KARNEVAL

fotogaléria - POCHOVÁVANIE BASY


autor : Edita Forgáčová
dátum vloženia : 11.03.2011
počet prístupov: 1589späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®