Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 21.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívUž sa fašiang kráti, už sa nenavráti...


fotogaléria

Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti...
spievali sme si v utorok 24.februára na poslednom fašiangovom dni v sále družstevného kultúrneho domu. Začal sa pestro a vo veľkom – a to karnevalmi detí.

Najprv sa vyskákali a vyšantili deti z materskej školy, niektoré boli v maskách na nepoznanie. Spolu s nimi si príjemne pri hudbe posedeli a aj zatancovali ich rodičia a veru im to dobre padlo, takto sa stretnúť.

O 15,oo hodine nastúpili maskovaní školáci a parket bol ich. A hlavne, keď sa zotmelo a zhaslo. Nedali sa zahanbiť ani pani učiteľky a tiež sa zamaskovali. Nálada bola výborná, hudba ešte lepšia (vďaka – DJ Roman). O vysmädnutých a hladných tanečníkov sa postarali v 2 bufetoch tety kuchárky zo školskej jedálne a rodičia z Asociácie rodičov.

Karneval skončil o 19,oo hodine a sála sa vyprázdnila pre rodičov na ich fašiangovú zábavu. Ale tí začali prichádzať až po 20,oo hodine, akoby sa im nechcelo využiť poslednú možnosť zatancovať si pred pôstom.

Nakoniec prišlo asi 100 ľudí a veru neobanovali. Nielenže sa dobre povykrúcali, ale mali možnosť po asi 10 rokoch vidieť vrchol fašiangu – program pochovávania basy.

Na myšlienku jeho realizácie prišiel p. Jozef Roštek a hneď ho začal aj realizovať. Najprv zhotovil basu – vyzerala ako naozajstná, pripravil aj ostatné rekvizity potrebné pri pochovávaní, tiež kostýmy pre účinkujúcich.
Pozháňal ľudí ochotných účinkovať v programe, pripravil scenár a spolu s p. Tiborom Kubalom program nacvičili. Hudobne ich sprevádzala Bibka Klačková.

„Smútočný sprievod“ tvorili: evanjelický a katolícky kňaz, ženy – plačky, smrtka, cigánka, hasiči – nosiči a deti z ľudu. No a samozrejme p. Roštek v kroji. Dojímavo nad basou zaplakali, vyčítali jej, že málo hrala a teraz takto skončila a pekne ju na 40 dní pochovali.
Aby – keď skončí smutné pôstne obdobie - sa jej struny opäť rozozvučali na rezkú nôtu. Program sa páčil, niektorí takéto niečo videli po prvý krát a tak sú o jeden ľudový zvyk skúsenejší. Base držíme palce, aby v tom pomyslenom hrobe moc nezlenivela a tešíme sa, až nám na veľkonočnej zábave veselo zahrá.

Fotografie z pochovávanie basy : fotogaléria


autor : Edita Forgáčová
dátum vloženia : 06.03.2009
počet prístupov: 2268späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®