Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 22.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívVoľba MISS Lisková

Aj v našej obci sa v minulosti ujal zvyk zvoliť najkrajšie dievča – ružovú kráľovnú. Svedectvo o jedných voľbách nám zanechal bývalý richtár Štefan Šrobár / výpis z obecnej kroniky /: K voľbe sa na faru zavolali farár, richtár, učiteľ, kurátor a 9 žien z popredných domov.
Komisia kandiduje 3 panenky z liskovských dievčat a tieto ženy potom vyvolia jednu z nich, ktorá dostane 12 zlatých. Keď sa komisia dostavila na faru, pán farár hneď žiadal odovzdať peniaze Mišatovej dcére. Po tomto výroku sa richtár obrátil na kurátora a učiteľa a aj k ostatným ženám , ktoré tam prišli a povedal im: Ženičky, poďte domov, my tu nemáme žiadneho hlasu. Chystal sa odísť. Vtedy pán farár priskočil k dverám, zamkol ich a obrátil sa na prítomných. Spýtal sa žien, ktoré panny by mali právo dostať fundáciu. Potom farár urobil 9 ceduliek , na ne napísal mená, ktoré ženy diktovali. Ceduľky dal do klobúka a Mišatovie dcéra na nich napísaná nebola. Potom farár vytiahol jednu ceduľku, na ktorej bolo meno chudobného dievčaťa a tej potom dali peniaze. S voľbou boli všetci spokojný.
Na týchto voľbách by možno nebolo nič zaujímavé, keby nepokračovali súdnym sporom. Občan Mišata totiž na faru potajomky doviedol riadne vykŕmeného brava, aby podporil kandidatúru svojej neveľmi peknej a neveľmi cnostnej dievky, za čo mu pán farár dal slovo.
Tatko a mamkou sa nádejali, že takto svoju starú dievku skôr dostanú pod čepiec. A mladá Mišatová sa už iste chystala na veľkú slávu. A naraz taká ostuda ! Keď Mišata počul o výsledku voľby, neveril vlastným ušiam. Ihneď išiel za richtárom a ostatnými člemni komisie, že ho okradli o vykŕmeného brava. Richtár nemienil strpieť jeho verejné urážky a na druhý deň Mišatu v Ružomberku zažaloval. Vznikol dlhoročný spor. Pôvodný rozsudok 5 zlatých pokuty a 2 dni áreštu Jánovi Mišatovi po 6 rokoch súdenia pri kráľovskej súdnej tabuli zrušili. Richtár Štefan Šrobár sa musel vzdať richtárstva a na jeho miesto nastúpil úplatkár Ján Mišata. Ten využil všetkých svojich známych, krivé svedectvá a lož, aby očiernil a zničil svojho protivníka . Po mnohých rokoch bol Štefan Šrobár nakoniec od krivých obvinení oslobodil. Kto teda v tomto súdnom spore vyhral a kto prehral? Mišata nevyhral, farár brava nevrátil, Mišatova dcéra sa nikdy nestala ružovou kráľovnou v Liskovej, Šrobár sa opätovne nevrátil do richtárskeho kresla a všetky súdne trovy musela nakoniec zaplatiť obec , čo za tie roky narástli na 7 tisíc zlatých. Tie by postačili na voľbu ružovej kráľovnej na 600 rokov. Vyhrala však história tým, že sa správa zachovala. Neznáme chudobné dievča bolo poslednou ružovou kráľovnou Liskovej.


autor : zdroj - Liskovská pamätnica
dátum vloženia : 16.02.2005
počet prístupov: 3730späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®