Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 21.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívMiestna organizácia Červeného kríža

História miestneho Červeného kríža siaha už do roku 1937 vznikom samaritánskej služby na pomoc občanom v prípade vojny. Jej členovia absolvovali školiaci kurz na poskytovanie prvej pomoci.
V roku 1960 mala organizácia 52 členov a jej predsedníčkou bola Vlasta Lukáčová. Po nej sa dlhoročnou predsedníčkou stala učiteľka Elena Hrkľová. Pod jej vedením sa organizácia rozrastala a vykazovali aktívnu činnosť. Členkami výboru boli napr.: E.Forgáčová, A.Priesolová, M.Horáriková, M.Kohútová, p.Lesáková a iné. P.Hrkľová bola za svoju prácu v červenom kríži niekoľkokrát ocenená Slovenským výborom ČSČK.
Na prelome 80-tych a 90-tych rokov sa predsedníčkou organizácie stala Margita Forgáčová, tajomníčkou M.Horáriková, pokladník V.Daňová. Metodickú pomoc poskytovala MUDr. Magda Buociková a zdravotná sestra Elena Demková. Organizácia mala už 85 členov, ktorých viedol 12 členný výbor a 2 revízori.
Od roku 1999 viedla organizáciu Irena Praženicová a výbor v zložení: Z.Kerdíková, E.Likavcová, A.Kubalová, M.Hrnčiarová, J.Dvořáková.
V súčasnosti od roku 2007 je predsedníčkou organizácie Katarína Žúborová a organizácia má 68 členov.
Organizácia počas svojej 70 – ročnej histórii doslova „žila“ s občanmi: poriadali rôzne odborné zdravotné prednášky pre občanov, rozhlasové relácie o zbere liečivých rastlín, húb, o zdravej výžive, ochrane životného prostredia a iné. Organizovali brigády na poľnohospodárskom družstve, pri úprave cintorína, zbierali liečivé rastliny, sušenú pomarančovú kôru, poriadali tanečné zábavy, plesy. Školili dobrovoľné zdravotné sestry, navštevovali chorých a nevládnych občanov, šírili zdravotnícku osvetu. Ich významnou činnosťou je aj organizovanie dobrovoľného darcovstva krvi, niektorí naši občania získali Janského zlatú, striebornú a bronzovú plaketu. Viedli krúžok mladých zdravotníkov a zdravotné hliadky. Pre svojich členov poriadali aj poznávacie zájazdy, napr. do Čiech, Poľska ale aj po Slovensku. Viaceré z týchto činností poriadajú dodnes. Vo svojich radoch radi privítajú nových členov alebo záujemcov o túto prácu, pretože ak slúžia ľuďom, slúžia ľudskosti.


autor : Edita Forgáčová
dátum vloženia : 18.01.2008
počet prístupov: 2391späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®