Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 21.10.2019, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archívPochovávanie basy.V utorok 16. februára sa skončilo fašiangové obdobie – čas plesov, zábav, hodovania a začína sa obdobie pôstne. Avšak v tento ešte posledný deň sme sa v sále DKD spoločne zabávali. Popoludní sa to začalo detskými karnevalmi materskej a základnej školy. Deti všeliako prestrojené – víly, princezné, rytieri, piráti, šašovia, zvieratká – boli na nespoznanie a veru sa nedalo určiť, ktorá maska bola najlepšia či najnápaditejšia. Sladkú odmenu dostali preto všetci.
Pri veselom šantení a tancovaní dobre padlo občerstvenie – čaj či párky.
Blížila sa 19,oo hodina a vo vestibule sa začali schádzať bursovníci, hasiči, rôzne masky, ba aj páni farári, aby nám predviedli fašiangové pochovávanie basy– kedy sa basa symbolicky oplače a pochová, aby po 40 pôstnych dňoch opäť začala rezko vyhrávať a zabávať nás. A tá už veru ležala na márach a lúčila sa s veselou nôtou. „Smútočný sprievod“ vošiel do sály a začal sa program. Basu oplakali, obvinili, že málo hrala a potom pochovali.
Tento starý ľudový zvyk po mnohých rokoch vlani u nás obnovil p. Jozef Roštek a p. Tibor Kubala. Tí, čo na program prišli určite neobanovali, pretože bol veľmi pekný a po ňom sa ešte posledný krát mohli pozabávať a vytancovať.
autor : Edita Forgáčová
dátum vloženia : 17.02.2010
počet prístupov: 1945späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®