Obecné insignie  |  Skalná päsť  |  Kameňolom  |  Mohylky  |  História obce
www.liskova.sk
Dnes je : 19.03.2024, meniny má :  |  Ste náš 000000 návštevník     


naj naj naj
články ...


 najnovší
 najčítanejší
 najmenej čítaný
 najviac foto

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk


Štátny archív



Liskovská svadba

Svadba v Liskovej ale aj v Liptove je zaujímavou udalosťou v živote obce.
Po zásnubách /pytačkách/ snúbenci chodia na “náuku” ku správcovi farnosti.
Po troch ohláškach v miestnom kostole chodí nevesta “po dedine” s krstnou alebo birmovnou matkou, alebo ženou z blízkej rodiny. V minulosti dávali občania mladuche /okrem peňazí/ aj zbožie , zemiaky. Zemiaky nosila mladucha, zbožie krstná mama. Keď mali plné vrece, nechali ho v dome, kde ho doplnili. Večer mladý zať s predným družbom na konskom povoze vrecia vyzbierai. Keď bola veľká rodina vyzbierali aj 30 vriec. Teraz sa chodí mladuchám dobre, keď sa im dávajú len peniaze.
U blízkej rodiny mladuchu pohostili, šunkou, klobásou alebo koláčmi a pálenkou alebo vínom. Odovzdali jej svadobný dar, alebo peniaze.
Pred sobášom odviezla starejšia na voze alebo aute “rúcho” mladuche/periny, posteľné prádlo, uteráky v truhle, aj gazdovské potreby do domácnosti/ za čo musel mladý zaťzaplatiť. Do rožkov perín dávali mladuche drobné mince, aby mala v manželstve dosť peňazí. Cez dedinu starejšia s prednou družicou pri odvoze rúcha spievali: “Bola to mladucha mala tie periny, štyri vozy sena piatu hrachoviny “a iné. Dovezenú výbavu uložili v byte na miesto, periny zastlali, koberce vystreli na zem, záclony povešali ale šaty z truhly nevyložili. Pred odchodom na sobáš starejší, alebo starejšia uvádzali odpýtanie a “rozlúčku” novomanželov s rodičmi.
Rodina pred svadbou podporila mladomanželov aj potrebami na pečenie koláčov /cukor, umelý tuk, oriešky, vajíčka, domáce mäso zo zabíjačky a iné/. Mladý pár chodil pomáhať pred svadbou ku pečeniu koláčov.
Na svadbu sa vopred zaistili svadobné šaty, nová obuv a venčeky z mirty pre nevestu. Včas osobne pozývali na svadbu hostí prevažne z blízkej rodiny. Mladý zať zaisťoval hudbu a miesto pre svadbu, družbov a družice /5 až 15 párov/.
Po všetkých prípravách vyšiel v určenú hodinu svadobný sprievod na sobáš do kostola. Za bývalého režimu bol aj občiansko - civilný sobáš na MNV počas ktorého vyhrával miestny rozhlas a blahoželali mladomanželom.
Cestou na sobáš doprevádzala svadobný sprievod hudba, ktorá účinkovala na svadbe. Ak mladý zať nebol z Liskovej mládenci uzavreli cestu drevenou zábranou a mladý zať musel zaplatiť odstupné 100 - 500 korún s flašou pálenky, ktorú mládenci skonzumovali.
Svadobný sprievod tvorili mladomanželia, ktorých doprevádzali rodičia a ostatná rodina, družice a družbovia a párik malých detí, ktoré niesli mladuche závoj.
Ak mladomanželom rodičia zomreli pred sobášom išli na hroby položiť kytice.Dom nevesty bol pri vchode vyzdobený venčekom z chvojny do ukončenia dvadby. Liskovský kroj sa pri svadbách nenosí, len sa spievajú ešte staré svadobné pesničky.
Sobáš v kostole bol pri svätej omši na ktorom účinkoval sólový spevák alebo cirkevný spevokol, alebo hral organ. Po sobáši pred vchodom do kostola mladomanželom gratulovali aj ostatní prítomní , za čo ich starejšia odmeňovala koláčmi, obyčajne krapňami z košíka. Cestou z kostola sprievod spieval a doprevádzala ho hudba.
Kuchári vítajú novomanželov pri vchode do svadobnej miestnosti s gratuláciou a rozbitím sklenenej nádoby, ktorej črepy mladomanželia spoločne pozametajú, aby si v živote navzájom pomáhli. Po zaujatí miesta v svadobnej miestnosti sa svadobní hostia pomodlili pred podaním jedla a starejší im poprial dobrú chuť. Prvý tanec patril mladomanželom a potom aj ostatným. Pred polnocou bol venčekový tanec pri ktorom každý tanečník zaplatil do taniera starejšej poplatok. Vyzbierané peniaze išli mladomanželom. Potom bol obrad keď mladuche s žartovaním a piesňami zložili venček z hlavy pri ktorom družice so sviečkami tancovali okolo mladuchy. Po polnoci sa mladucha predstavila hosťom v preoblečených nových šatách a svadba pokračovala až do ranných hodín. Svadobným hosťom pri odchode domáci odovzdávali “výslužku” /koláče, pálenku, víno/.Po svadbe na druhý deň odpoludnia, rodina pozvala susedov a priateľov na “otrusky”, kde si zaspievali, pojedli koláče a vypili. Výslužky zo svadby poroznášali susedom a priateľom budúci deň.Teraz sa dávajú pred svadbou, aby sa koláče nepokazili.


autor : zdroj - Liskovská pamätnica
dátum vloženia : 16.02.2005
počet prístupov: 5604



späť


© Obecný úrad Lisková 2005 ®